Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

с
→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (8)
(clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB)
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (8))
 
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Diadochen1.png|thumb|right|float|300px|
{{legendлегенда|#50A249|Кралство на [[Касандар]]}}
{{legendлегенда|#C3B933|Кралство на [[Селевк]]}}
{{legendлегенда|#C38833|Кралство на [[Лисимах]]}}
{{legendлегенда|#787CAD|Кралство на [[Птоломеј]]}}
{{legendлегенда|#AF3662|[[Епир (регион)|Епир]]}}
{{legendлегенда|#A361BD|[[Картагина]]}}
{{legendлегенда|#70A9BE|[[Антички Рим|Рим]]}}
{{legendлегенда|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
Династијата '''Антипатриди''' била [[Античка Македонија|македонска]] династија започната од [[Касандар]], синот на [[Антипатар]], кој самиот се декларирал како [[Список на кралеви на Античка Македонија|крал на Македонија]] во [[302 п.н.е.]]. Претходно, во [[309 п.н.е.]], Касандар наредил да се отруе [[Александар IV]], со што и ставил крај на [[Аргеадската династија]]. Антипатридската династија не опстоила долго време. Во [[294 п.н.е.]] таа била симната од власт од страна на династијата на [[Антигониди]]те, чии членови се покажале како поефективни владетели.