Општина Чашка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Самоуправа и политика: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (4)
с (→‎Самоуправа и политика: Јазична исправка, replaced: == Администрација и политика == → == Самоуправа и политика ==)
с (→‎Самоуправа и политика: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (4))
Градоначалник на општина Чашка е [[Горан Стојановски]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sec.mk/zakluchok-za-konechnost-na-rezultatite-od-glasanje-vo-vtoriot-izboren-krug-29-10-2017-po-odlukite-na-upravniot-sud/|title=Заклучок за конечност на резултатите од гласање во вториот изборен круг 29.10.2017 по одлуките на Управниот суд|last=|first=|date=|work=[[Државна изборна комисија на Македонија]]|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=3 декември 2017}}</ref> Советот на општина Чашка е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Caska Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legendлегенда|#2212FF|СДСМ: 4 места}} {{legendлегенда|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 3 места}} {{legendлегенда|#3EA5DD|ДУИ: 2 места}} {{legendлегенда|#800080|АА / БЕСА: 2 места}}]]
 
== Културни и природни знаменитости ==