Разлика помеѓу преработките на „Општина Новаци“

Додадени 24 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Политика и администрација: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (3)
с (→‎Демографија: Форматна и правописна исправка, replaced: |други → |останати)
с (→‎Политика и администрација: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (3))
Градоначалник на општина Новаци е [[Љубе Кузманоски]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sec.mk/zakluchok-za-konechnost-na-rezultati-od-glasanjeto-vo-vtoriot-krug-na-lokalnite-izbori-2017/|title=Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017|last=|first=|date=|work=[[Државна изборна комисија на Македонија]]|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=3 декември 2017}}</ref> Советот на општина Новаци е составен од 9 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Novaci Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legendлегенда|#2212FF|СДСМ: 4 места}} {{legendлегенда|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 4 места}} {{legendлегенда|#C0C0C0|Независни: 1 место}}]]
 
== Инфраструктура ==