Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Додадени 16 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Самоуправа и политика: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (2)
с (→‎Самоуправа и политика: Јазична исправка, replaced: == Администрација и политика == → == Самоуправа и политика ==)
с (→‎Самоуправа и политика: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (2))
Градоначалник на општина Кратово е [[Љупчо Бојаџиев]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sec.mk/mandati-za-gradonachalnici-i-sovet-lokalni-izbori-2017/|title=Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017|last=|first=|date=|work=[[Државна изборна комисија на Македонија]]|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=18 октомври 2017}}</ref> Бојаџиев станал првиот градоначалник на Кратово од 1991 година кој не бил кандидат на [[СПМ]]. Советот на општина Кратово е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Kratovo Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legendлегенда|#2212FF|СДСМ: 9 места}} {{legendлегенда|#C22E0A|ВМРО-ДПМНЕ: 6 места}}]]
 
== Културни и природни знаменитости ==