Тулон: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
[проверена преработка][проверена преработка]
с (отстранета Категорија:Франција; ставена Категорија:Општини во Вар користејќи го HotCat)
с (Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
|density_km2=3750|date-density=1999}}
 
'''Тулон''' ({{lang-fr|Toulon}}) е град во јужна [[Франција]] и големо пристаниште на [[Средоземје]]то. Припаѓа на [[департман]]от [[Вар (департман)|Вар]] во [[Региони во Франција|регионот]] [[Прованса-Алпи-Азурен Брег]].
Со популација над 170.000 жители (2005) Тулон е петнаесети град во Франција. Во пошироката градска околина живеат над 570 илјади жители, што го прави Тулон десета урбана зона по број на жители во Франција.
 
[[Податотека:Toulon place de la liberté-fontaine.jpg|thumb|300px|left| (Place de la liberté) Плоштадот на слободата во Тулон [[Франција]]]].
 
 
{{Префектури на регионите во Франција}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Франција]]
[[Категорија:Општини во Вар]]