Гренобл: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
 
|date-density=1999}}
 
'''Гренобл''' е град во југоисточна [[Франција]] близу до [[Алпите]], на реката [[Изер (река)|Изер]], во [[Департмани во Франција|департманот]] [[Изер]], каде што воедно е и главен град. Бројот на жители во 1999 година изнесувал 153.317, додека во поширокиот регион над 520.000 жители.
 
{{Франција-гео-никулец}}