Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 месец
с
Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
с
с (Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
 
 
[[Податотека:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед од јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерите Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
'''Монблан''' ({{lang-fr|Mont Blanc}}, {{lang-it|Monte Bianco}} = „Бела Планина“) е [[планина]] во [[Алпи]]те со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.
 
Планината се протега помеѓу регионите на долината Аоста во [[Италија]] и Високи Савои во [[Франција]]. Врвот Монблан се наоѓа на границата помеѓу двете земји, иако и едната и другата сакаат да го цртаат на картите како свој. Последен договор за границата е оној помеѓу Франција и Кралството Сардинија кајшто границата е определена на највисоката точка на Монблан<ref name="commons_border_img">[[:Image:1823_Mont_Blanc_1.jpg]]</ref>.
 
Планината е популарна за планинарење, алпинизам и скијање. Најпознати центри се Шамони и Курмајер.
 
Врвот Монблан први го освоиле Жак Балма и Мишел Габриел Пакар на 8 август 1786.
 
== Поврзано ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Седум врвови}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Планини во Франција]]
[[Категорија:Планини во Италија]]