Разлика помеѓу преработките на „Ферара“

Одземени 17 бајти ,  пред 1 година
с
Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —
(дополнување)
с (Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
[[Податотека:Ferrara Castello Estense 28mar06 01.jpg|thumb|250px|right|Замокот Естенсе]]
 
'''Ферара''' е град во северна [[Италија]], сместен во регионот [[Емилија-Ромања]], југозападно од [[Венеција]], каде што во раниот [[13 век]] семејството [[Есте]] утврдило силна доминација и градот бил претворен во еден од катчињата на [[Ренесанса|ренесансатаренесанса]]та. Денес, во Ферара живеат околу 130 000 луѓе.
 
==Ферара како тема во уметноста==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Италија]]
[[Категорија:Градови во Емилија-Ромања]]