Разлика помеѓу преработките на „Арно (река)“

Додаден 1 бајт ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Арно''' ({{lang-it|Arno}}) е најдолгата река во [[Централна Италија]] веднаш по [[реката Тибар]]. Оваа река е долга 241 км, извира на 1.385 м надморска височина на јужната страна од [[Врвот Фалтерона]], на тосканско-ромањолскиот дел од Апенините. Се влева во Лигурското Море, во близина на градот [[Пиза]].
 
== Галерија ==