Разлика помеѓу преработките на „Вриење“

Додадени 44 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: термометар → топломер
с (Отстрането уредувањето на 46.217.126.168 (разговор), вратено на последната верзија на Mefo110)
с (Јазична исправка, replaced: термометар → топломер)
 
=== За вода за пиење ===
Како метод за дезинфекција на водата , ја извади својата точка на вриење од 100 &nbsp;° C (212 &nbsp;° F ), е најстарата и најефикасен начин , бидејќи тоа не влијае на вкусот, тоа е ефикасна и покрај контаминенти или честички присутни во него, и е еден чекор процес кој ги елиминира повеќето бактерии одговорни за предизвикување црево поврзани болести. Во места кои имаат соодветен систем за прочистување на водата , се препорачува само како метод за итен третман или за добивање на вода за пиење во пустина или во руралните области , како што не може да се отстрани хемиски токсини или нечистотии.<span class="cx-segment" data-segmentid="96"></span>
 
Елиминација на микроорганизмите со варење следува прв ред кинетика - при високи температури што е постигнат во помалку време и пониски температури, во повеќе време. Чувствителност топлината на микроорганизми варира, на 70 &nbsp;° C ( 158 &nbsp;° F) , видови на Giardia (предизвикува Giardiasis ) може да потрае десет минути за целосно деактивација, повеќето црево влијаат микроби и ешерихија коли ( гастритис ) се помалку од една минута; на точка на вриење, Vibrio cholerae ( колера) трае десет секунди и хепатитис А вирусот ( предизвикува симптоми на жолтица), една минута. Вриење не обезбеди елиминирање на сите микроорганизми; на бактериски спори Clostridium може да преживее на 100 &nbsp;° C (212 &nbsp;° F), но не се во вода-сноси или цревата засегаат. Тоа и за здравјето на луѓето, не е потребна целосна стерилизација на водата.<span class="cx-segment" data-segmentid="113"></span>
 
Традиционалните совети врела вода за десет минути е главно за дополнителна безбедност , бидејќи микроби започне да добива елиминирани на температура поголема од 60 &nbsp;° C ( 140 &nbsp;° F ) и да ја извади на својата точка на вриење е исто така корисен показател дека може да се види без им помогне на термометартопломер, и од тоа време , водата се дезинфицираат. Иако точката на вриење се намалува со зголемување на надморската височина , тоа не е доволно за да влијаат на процесот на дезинфекција.<span class="cx-segment" data-segmentid="118"></span>
 
=== За готвење ===
''Вриење е метод на готвење храна во врела вода , или друга водена база течности како што се акциите или млеко. Крчка е нежен вриење , додека во лов на готвење течност потези но едвај меурчиња .''<span class="cx-segment" data-segmentid="133"></span>
 
Точка на вриење на водата обично се смета за 100 &nbsp;° C или 212 &nbsp;° F . Притисок и промена во составот на течноста може да ја смени точката на вриење на течноста. За оваа причина, висока надморска височина готвење обично трае подолго од точката на вриење е во функција на атмосферски притисок. Во Денвер , Колорадо, САД , кој е на надморска височина од околу една милја, водата врие на околу 95 &nbsp;° C или 203 &nbsp;° F . Во зависност од видот на храната и на надморска височина, во врела вода не може да биде доволно жешка за да се готви храна правилно. Слично на тоа, зголемување на притисок, како во притисок шпорет крева температурата на содржината над точката на вриење на отворено .<span class="cx-segment" data-segmentid="143"></span>
 
Додавање на растворлив во вода супстанција , како на пример сол или шеќер , исто така, се зголемува на точка на вриење . Ова се нарекува температура на вриење кота. Во вкусен концентрација на сол , ефектот е многу мал, и надморска височина на точката на вриење е тешко да се забележи. Меѓутоа, додека прават дебели шеќерен сируп, како на пример за Gulab Jamun , еден ќе забележите точка кота вриење. Поради варијации во составот и притисок, точката на вриење на водата е речиси никогаш не се точно 100 ° С , туку доволно блиску за готвење.<span class="cx-segment" data-segmentid="155"></span>
Во секоја дадена температура, сите молекули во течна состојба немаат истата кинетичка енергија. Некои високо-енергетски честички на течна површина може да има доволно енергија за да избега од интер молекуларна сили на привлекуване на течноста и да стане гас. Ова се нарекува испарување.<span class="cx-segment" data-segmentid="194"></span>
 
Испарувањето се случува само на површината , додека на вриењето се случува во текот на течност.
 
== See also ==
== References ==
{{Reflist}}
 
[[Категорија:Гасови]]
[[Категорија:Фазни премини]]