Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Бидете храбри во ажурирањето на страниците“

с
→‎Категории и предлошки: Јазична исправка, replaced: страници за разговор → разговорни страници
с (Јазична исправка, replaced: страницата за разговор → разговорната страница (5))
с (→‎Категории и предлошки: Јазична исправка, replaced: страници за разговор → разговорни страници)
 
=== Категории и предлошки ===
 
Иако воопштено гледано добро е да се биде храбар во уредувањето на '''статии''', храброста во ажурирањата на '''категории и предлошки''' често е ''лоша'' работа. Причината за ова е фактот што промените на категориите, а уште повеќе на предлошките, влијаат врз голем број страници. Во случај на предлошките, менувањето на кодот на предлошка кој се користи на многу места може да создаде проблеми на опслужувачите на Википедија (ова е причината зошто најкористените предлошки се секогаш заштитени од уредувања). Обично вреди да се предложат промените на предлошки и категории според горенаведеното, на разговорни страници за разговор или на релевантни ВикиПроекти, пред да менувате било што.
 
=== Враќање ===