Разлика помеѓу преработките на „Асалско Езеро“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: m³ → м<sup>3</sup>)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
}}
 
'''Асалското Езеро''' ({{lang-fr|Lac Assal}}) е [[кратерско езеро]] во централен [[Џибути]], сместено на јужната граница на регионот [[Таџура]] на 120&nbsp;км западно од [[Џибути (град)|Џибути Сити]]. Лежи на 155&nbsp;m (515&nbsp;ft) под морското ниво во [[Данакилска котлина|Афарската котлина]] (Данакилска котлина) и преставува најниска точка во [[Африка]]. Има димензии од 19 и 7&nbsp;км и површина од 54 км<sup>2</sup>. Длабоко е 40 m.
 
Езерото се карактеризира со високо ниво на [[соленост]] околу 34,8% (до 40% на 20 m длабочина), споредено со просечната соленост на океаните од 3,5 % го прави [[солено езеро|најсоленото езеро]] во светот.