Разлика помеѓу преработките на „Сен Дени (Реинион)“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Сообраќај: Јазична замена, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==
с (Додадена категорија)
с (→‎Сообраќај: Јазична замена, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==)
Сен Дени го основал [[Етјен Рењо]] во [[1669]], а во 1738 станува главен град на Сен Дени.
 
== ТранспортСообраќај ==
Најблискиот аеродром е [[Аеродром Ролан Гарос|Ролан Гарос]] кој воедно е главниот меѓународен аеродром на [[Реинион]]. Започнувајќи со 2008, во местото се гради посебен трамвајски воз кој ќе го поврзува градот со аеродромот, како и со блиското место [[Сен-Пол, Реинион|Сен-Пол]].