Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Сообраќај: Јазична замена, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎Сообраќај: Јазична замена, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==)
Дунав станува пловна река, откако прима многу алпски притоки. Околу 30 од нејзините 300 притоки исто така се пловни. Поважни се: Ин, Морава, Драва, Тиса, Сава и Прут. Длабочината на Дунав на места е повеќе од 30 м. За време на месеците мај и јуни реката е најполноводна. Во зима над реката се образуваат густи и непрогледни магли, а поради ниските температури површинските слоеви замрзнуваат.
 
== ТранспортСообраќај ==
 
Реката Дунав е важен меѓународен воден пат. Тој е определен од Европеската Унија за трансевропски транспортен коридор № 7. Тој минува низз 9 држави.