Разлика помеѓу преработките на „Војна“

Додадени 417 бајти ,  пред 1 месец
* „Војна“ (''War'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар „[[Брус Спрингстин]]“ (''Bruce Springsteen'') од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=mn91L9goKfQ YouTube, Bruce Springsteen - War (пристапено на 8.1.2017)]</ref>
* „Живот во воено време“ (''Life during wartime'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking Heads'') од 1979 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Cb6izAqdTnc&t=1281s YouTube, Talking Heads - Fear of Music (пристапено на 6.3.2018)]</ref>
* „Условите на психичката војна“ (''Terms Of Psychic Warfare'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Хускер Ду]]“ (''Hüsker Dü'') од 1985 година.<ref>[https://www.discogs.com/H%C3%BCsker-D%C3%BC-New-Day-Rising/release/2352904 Discogs, Hüsker Dü ‎– New Day Rising (пристапено на 1.7.2020)]</ref>
 
===Војната како тема во филмот===