Разлика помеѓу преработките на „Девојка“

Додадени 440 бајти ,  пред 1 месец
* „Елизабет“ - песна на хрватскиот рок-пејач [[Дадо Топиќ]] од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=D45Bj3z-TL8 YouTube, Dado Topic - Elizabet (пристапено на 26.10.2019)]</ref>
* „Девојки! Девојки! Девојки!“ ([[англиски]]: ''Girls! Girls! Girls!'') - песна на американската рок-музичарка [[Лиз Фер]] (''Liz Phair'') од 1993 година.<ref>[https://www.discogs.com/Liz-Phair-Exile-In-Guyville/master/26390 Discogs, Liz Phair ‎– Exile In Guyville (пристапено на 30.9.2019)]</ref>
* „Девојката која живее на Рајскиот рид“ (''The Girl Who Lives On Heaven Hill'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Хускер Ду]]“ (''Hüsker Dü'') од 1985 година.<ref>[https://www.discogs.com/H%C3%BCsker-D%C3%BC-New-Day-Rising/release/2352904 Discogs, Hüsker Dü ‎– New Day Rising (пристапено на 1.7.2020)]</ref>
* „Унгарка“ ([[српски]]: ''Mađarica'') - песна на српскиот [[Поп-музика|поп]]-пејач [[Здраво Чолиќ]].<ref name="ReferenceA">Zdravko Čolić, Sarajevo Koševo 2010 / Live, AZ PR Productions.</ref>
* „Рушка“ - песна на српскиот [[Поп-музика|поп]]-пејач [[Здраво Чолиќ]].<ref name="ReferenceA"/>