Бакирќој: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 3 години
с
Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место (2)
Ред 1:
{{Инфокутија Населено место
{{Infobox settlement
<!-- See Template:InfoboxИнфокутија settlementНаселено место for additional fields and descriptions -->
| name = Бакирќој
| image_skyline =
Ред 14:
| subdivision_name = [[Турција]]
| subdivision_type1 = [[Список на провинции во Турција|Провинција]]
| subdivision_name1 = [[Истанбул (покраина)|Истанбул ]]
| subdivision_type2 =
| subdivision_name2 =
Ред 40:
== Историја ==
 
Во времето на [[Византија]], овој регион се наоѓал надвор од градот и се викал ''Хебдомон''. Овде, царот [[Валент]] ја изградил својата резиденција. Освен ова, овде се наоѓала и црквата Свети Јован во која бил погребан [[Василиј II Македонецот]]. Преградието служело за собир на византиската армија. Подоцна, ова место било наречено ''Макохори'' (далечно место) каде биле изградени голем број на куќи.
 
Денеска, регионот е еден од поразвиените трговски центри во градот. Овде се наоѓаат голем број на трговски центри, кина, кафулиња, барови и слично. Овој регион е лесно поврзан со јавниот превоз на градот, бидејќи преку него минуваат голем број на автобуси. Во близина на Бакирќој се наоѓа авиопревозникот [[ТАВ]].<ref>"[http://www.thy.com/en-INT/corporate/contact_us/index.aspx Contact Us]." [[Turkish Airlines]]</ref>
Ред 53:
 
{{Населби во Истанбул}}
 
 
{{coord|40|59|15|N|28|51|42|E|display=title}}