Разлика помеѓу преработките на „Сува“

Додадени 30 бајти ,  пред 9 месеци
с
Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox Settlement → Инфокутија Населено место
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox Settlement → Инфокутија Населено место)
{{Инфокутија Населено место
{{Infobox Settlement
|official_name = Сува<br />Suva
|other_name =
|website =
|footnotes =
}}
 
'''Сува''' е главен и најголем град на [[Фиџи]]. Тој се наоѓа на југоисточниот брег на островот [[Вити Леву]], во Централната област на покраината [[Рева (покраина)|Рева]] каде е и административен центар. Во [[1877]] година, било решено да се назначи градот како главен град на Фиџи како колонија . Според пописот од 2007 година градот Сува имал население од 85.691. Вклучувајќи ги и предградијата, населението на [[Голема Сува]] има 172.399.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Фиџи]]
[[Категорија:Градови во Фиџи]]