Адамстаун: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 3 години
с
Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox Settlement → Инфокутија Населено место
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q48273 (translate me))
с (Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox Settlement → Инфокутија Населено место)
{{Инфокутија Населено место
{{Infobox Settlement
|name = Адамстаун
|official_name =
}}
 
'''Адамстаун''' ([[англ.]] ''Adamstown'') е единственото населено место на островската земјичка [[Питкерн]], и така воедно е и нејзиниот [[главен град]]. Местото лежи во средиштето на северниот крајбрежен дел на островот и брои население од 50 жители - севкупното население на Питкерн. Адамстаун го држи рекордот за најмал главен град на светот, но сепак има пристап кон сателитска [[телевизија]] (само бесплатни канали), сателитски [[интернет]] и сателитски [[телефон]].
 
Меѓутоа воглавно контакти се одржуваат преку [[радиостаница]]. Градот е местото каде највеќето жители јадат и спијат, додека работата главно им се состои од берење [[овошје]] и лов по [[храна]] во другите предели на островот.
{{commons-inline|Category:Adamstown|Адамстаун}}
* [http://www.travellerspoint.com/guide/Adamstown/ Туристички водич на Адамстаун] на Travellerspoint {{en}}
 
 
{{Питкерн}}