Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Додадени 278 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Народни обичаи: Правописна исправка, replaced: Солунскиот залив → Солунскиот Залив using AWB)
|issues=
}}
'''Свети Никола''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Άγιος Νικόλαος'') или '''Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски''' се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се фрла сидрото во морето, морнарите ќе се помолат и ќе прославуваат цел ден, а утредента ќе го продолжат пловењето. На иконите Свети Никола се претставува со својата архиерејска одежда.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://bogolub.info/akafist-chitaemyj-40-dnej-nikolayu-chudotvorcu/|title=Молитва На Никола Чудотворец|last=|first=|date=|work=|language=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref>
 
== Живот ==
1

уредување