Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Самоуправа и политика: Јазична исправка, replaced: == Администрација и политика == → == Самоуправа и политика ==
с (→‎Демографија: Правописна исправка, replaced: %) →  %) (6))
с (→‎Самоуправа и политика: Јазична исправка, replaced: == Администрација и политика == → == Самоуправа и политика ==)
== Општествени установи ==
 
== АдминистрацијаСамоуправа и политика ==
Градоначалник на општина Кратово е [[Љупчо Бојаџиев]] од редовите на [[СДСМ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sec.mk/mandati-za-gradonachalnici-i-sovet-lokalni-izbori-2017/|title=Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017|last=|first=|date=|work=[[Државна изборна комисија на Македонија]]|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=18 октомври 2017}}</ref> Бојаџиев станал првиот градоначалник на Кратово од 1991 година кој не бил кандидат на [[СПМ]]. Советот на општина Кратово е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се: