Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додадени 8 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Потекло на името: Јазична исправка, replaced: == Етимологија == → == Потекло на името ==
с (→‎Родови: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г., 5 год. → 5 г.)
с (→‎Потекло на името: Јазична исправка, replaced: == Етимологија == → == Потекло на името ==)
'''Света''' — село во [[Општина Демир Хисар]], во областа [[Железник]], во околината на градот [[Демир Хисар]].
 
== Потекло на името ==
== Етимологија ==
 
Името на селото веројатно потекнува од личното име Светомир или Светислав, првиот доселеник и основач на селото.<ref name=":0" />