Разлика помеѓу преработките на „Дабниште“

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Потекло на името: Јазична исправка, replaced: == Етимологија == → == Потекло на името ==
с (→‎top: Додавање на потребен параметар, replaced: Инфокутија за село во Република Македонија| → Инфокутија за село во Република using AWB)
с (→‎Потекло на името: Јазична исправка, replaced: == Етимологија == → == Потекло на името ==)
'''Дабниште''' — село во [[Општина Кавадарци]], во областа [[Витачево]], во околината на градот [[Кавадарци]].
 
== Потекло на името ==
== Етимологија ==
 
Името на селото потекнува од „дабовата гора“, која постоела во околината на селото.<ref name="книгатиквеш" />