Алтај (град): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Сообраќај: Јазична исправка, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
с (→‎Сообраќај: Јазична исправка, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==)
'''Алтај''' ({{lang-mn|Алтай}}) е град во Монголија и главен град на покраината [[Гови-Алтај (покраина)|Гови-Алтај]]. Градот е географски сместен во областа [[Јесонбулга, Гови-Алтај|Јесонбулаг]] и има население од 19.300 жители<ref>Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [http://www.nchd.mn/pdf/uzuulelt/2006.pdf]</ref>.
 
== ТранспортСообраќај ==
 
[[Алтајски аеродром, Гови-Алтај|Алтајскиот аеродром]] (LTI/ZMAT) има една писта и служи за редовни летови до Арвајхер и Улан Батор.