Самаведа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Samaveda“)
 
Нема опис на уредувањето
'''Самаведа''' ( [[санскрит]] : सामवेद, ''sāmaveda'', од ''{{IAST|sāman}}'' „песна“ и ''{{IAST|veda}}'' „знаење“), е Веда на мелодии и пеење. <ref name="staal107">Frits Staal (2009), Discovering the Vedas: Origins, Mantras, Rituals, Insights, Penguin, {{ISBN|978-0143099864}}, pages 107-112</ref> Тоа е антички ведски [[санскритски]] текст и дел од списите на [[Хиндуизам|хиндуизмот]]. Еден од четирите ВедаиВеди е литургиски текст кој се состои од 1.549 стихови. Сите, освен 75 стихови, се земени од [[Ригведа]]. <ref name="witzelsamaveda">[[Michael Witzel]] (1997), "[http://www.people.fas.harvard.edu/~witzel/canon.pdf The Development of the Vedic Canon and its Schools : The Social and Political Milieu]" in ''Inside the Texts, Beyond the Texts: New Approaches to the Study of the Vedas'', Harvard University Press, pages = 269-270</ref> Преживеале три рецитали на Самаведа, а варијантни ракописи на Веда се пронајдени во различни делови на [[Индија]] . <ref name="rgriffith">Griffith, R. T. H. ''The {{IAST|Sāmaveda Saṃhitā}}'', {{ISBN|978-1419125096}}, page vi</ref> <ref name="hastings">James Hastings, {{Google books|5D4TAAAAYAAJ|Encyclopaedia of Religion and Ethics}}, Vol. 7, Harvard Divinity School, TT Clark, pages 51-56</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Хиндуистички списи]]
[[Категорија:Веди]]
13.641

уредување