Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазо Каровски''' е роден во [[Кавадарци]] во [[1927]] година. Своето образование го заврши во [[Скопје]] и докторираше на тема: ''[[Македонски печалбарски песни]]''. Тој е еден од најпознатите македонски [[фолклор]]исти, а истовремено е и познат [[автор]] и [[поет]].<ref>* Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 115 116.</ref>
 
==Библиографија==