Разлика помеѓу преработките на „Нганасански јазик“

с
Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —
с (Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —)
|мапа=
}}
'''Нганасански јазик''' е [[Уралски јазици|уралски јазик]] и спаѓа во подгрупата на [[северни самоједски јазици]] на [[самоједски јазици|самоједската група на јазици]]. Јазикот го зборуваат [[нганасанци]]те во [[Русија]]. Порано јазикот се нарекувал тавгиски јазик. Јазикот има два дијалекти и тоа: аварски и вадејевски дијалект. Има 8 самогласки и користи [[кирилица]].
 
== Азбука ==
{{уралски-јазици-никулец}}
{{Уралски јазици}}
 
[[Категорија:Самоједски јазици]]