Разлика помеѓу преработките на „Мансиски јазик“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —)
}}
 
'''МансискиотМансиски јазик''' е јазикот на народот [[манси]]. Јазикот се зборува во Русија околу Об реката. Според пописот во 1990 година јазикот го зборувале околу 3 184 луѓе.
 
Мансискиот јазик спаѓа во групата на [[угрофински јазици]]. Јазикот е поделен на четири главни дијалекти и тоа: источен, западен, северен и јужен дијалект. Јужниот и западниот дијалект се веќе на жалост исчезнати. Карактеристика за јазикот е тоа што има фиксен распоред на зборовите во реченица и користи [[мансиска азбука]] базирана на [[кирилица]].
 
 
{{уралски-јазици-никулец}}
{{Уралски јазици}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Угарски јазици]]