Разлика помеѓу преработките на „Ерзјански јазик“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —
с
с (Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —)
|notice=IPA
}}
'''ЕрзјанскиотЕрзјански јазик''' е зборуван од околу 500 000 луѓе во стевот од кои 440 000 само во [[Русија]]. Официјален е во [[Мордовија]] заедно со рускиот јазик. Јазикот се пишува со [[ерзјанска азбука]], азбука базирана на [[кирилица]]та. Ерзјанскиот јазик е дел од групата на [[мордвински јазици]] од семејството на [[уралски јазици]].
 
== Гласови ==
{{Јазици во Русија}}
{{Уралски јазици}}
 
[[Категорија:Мордвински јазици]]