Ахвашки јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''АхвашкиотАхвашки јазик''' е дел од [[североисточни кавкаски јазици|североисточните кавкаски јазици]]. Јазикот се зборува од околу 1000 луѓе и има два дијалекти: ''северен'' и ''јужен'', што не се многу слични. Има неколку литературни дела на ахвашки, но сепак луѓето користат [[аварски јазик]].
 
{{Кавкаски-јазици-никулец}}