Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Прирачник за стилот“

с
→‎Правила за именување: Јазична исправка, replaced: зборувачи → говорници
с
с (→‎Правила за именување: Јазична исправка, replaced: зборувачи → говорници)
 
 
== Правила за именување ==
Општо, именувањето на статиите треба да го преферира она што најголемиот број зборувачиговорници на македонски јазик би го најлесно препознале, а истовремено создавањето на врски до таквите статии треба да биде лесно.
 
Ова е оправдано од следново начело: