Разлика помеѓу преработките на „Халачки јазик“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: зборувачи → говорници (2)
с
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: зборувачи → говорници (2))
|држави= [[Иран]]
|регион= [[Арак]] [[Маркази]]
|зборувачиговорници= 42,107
|iso1=
|iso2=tut
}}
 
'''Халачки јазик''' или '''халаџ''' е зборуван во [[Иран]] и [[Авганистан]]. Припаѓа на групата на [[туркиски јазици]]. Има околу 42.000 зборувачиговорници според попис во 2000 година.
 
== Гласови ==