Разлика помеѓу преработките на „Мец“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Знаменитости: Форматна исправка, replaced: м² → м<sup>2</sup>
с (Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
с (→‎Знаменитости: Форматна исправка, replaced: м² → м<sup>2</sup>)
== Знаменитости ==
 
Градот е познат по својата зградите обоени со жолт вар. Исто така е познат и како “зелен град” (25 м²<sup>2</sup> по жител од градот се паркови,градини,зеленила.). Според [[Њујорк Тајмс]] Мец е 39. најпопуларно место за туристите (2009).
 
* Сент Етјен готска [[катедрала]] со витражни прозорци дизајнирана од [[Марк Шагал]] е најпозната катедрала во градот.