Оса: Разлика помеѓу преработките

Додадени 526 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Wasp“)
 
Нема опис на уредувањето
{{Paraphyletic group
| name = Оса
| fossil_range = {{fossil_range|Jurassic|Present}}
| image = Vespula germanica Richard Bartz.jpg
| image_alt = Социјална оса, "Vespula germanica"
| image_caption = Социјална оса, ''[[Vespula germanica]]''
| auto = yes
| parent = Hymenoptera
| includes =
* Најголемиот дел од подредот [[Apocrita]]
| excludes =
*клад [[Anthophila]] (пчели)
*семејство [[Formicidae]] (мравки)
}}
 
'''Оса''' е било кој [[Инсекти|инсект]] со тесна половина од редот [[Ципокрилци|на мравки, пчели и оси (Hymenoptera)]] што не е ниту [[Пчели|пчела,]] ниту [[мравка]] ; некои од нив можат да го убодат својот плен.
|}
, заедно со огромниот сколид на Индонезија (''Megascolia Procer''). Најмалите оси се солитарните Chalcid оси во семејството Mymaridae, вклучувајќи го и најмалиот светски познат инсект, со телесна должина од само 0.139 мм, и најмалиот познат летачки инсект, со должина од 0.15 мм.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Оси]]
[[Категорија:CS1: јулијанско-грегоријанска датумска несигурност]]