Разлика помеѓу преработките на „Теба (Египет)“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎Старо кралство: ненапишана буква
с (→‎Старо кралство: ненапишана буква)
 
=== Старо кралство ===
[[Податотека:SFEC_AEH_-ThebesNecropolis-2010-FULL-Overview-039.jpg|мини| Тебанската некрполанекрoпола ]]
Теба била населена од околу 3200 година п.н.е.<ref>[http://www.ancient-wisdom.co.uk/egyptkarnak.htm Karnak (Thebes), Egypt]. Ancient-wisdom.co.uk. Посетено на 25 јуни 2020</ref> Таа била истоимената престолнина Васет, четвртата [[Горен Египет|горно египетска]] област. Во тоа време таа била сè уште мало трговско место, додека [[Мемфис (Египет)|Мемфис]] служел како кралска резиденција на фараоните од [[Старо Кралство|Старото Кралство]]. Иако ниту ниедни градби не преживеале во Теба постари од делови од храмовиот комплекс Карнак што може да датираат од Средното Кралство, во Карнак е пронајден долниот дел од статуата на фараонот [[Ниусере Ини|Ниусере]] од [[Петта египетска династија|5-та династија]]. Друга статуа која била посветена од [[Дванаесетта египетска династија|12-тиот династиски]] крал Сенусрет можеби е узурпирана и повторно користена, бидејќи статуата има картуш на Ниусере на својот појас. Бидејќи седуммина владетели на [[Четврта египетска династија|4]][[Шеста египетска династија|-]][[Четврта египетска династија|та]] до [[Шеста египетска династија|6-та]] династија се појавуваат на карначкиот кралски список, можеби барем имало храм во тебанскиот крај кој датирал од Старото Кралство.