Разлика помеѓу преработките на „Екипен хронометар“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: индивидуал → поединеч (3)
с (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2348250 (translate me))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: индивидуал → поединеч (3))
 
[[Податотека:CSC team 2004 TDF.jpg|thumb|Тим ЦСЦ на [[Тур де Франс 2004]]|400п]]
 
'''Екипниот хронометар''' (ТТТ) е [[Друмски велосипедизам|друмска велосипедска трка]] во која екипите на велосипедистите возат против часовникот (види [[индивидуаленпоединечен хронометар]] за подетален опис на хронометарот).
 
Екипите започнуваат на еднакви интервали, обично две, три или четири минути разлика. Почетниот поредок обично е заснован на индивидуалнитепоединечните времиња на претходните настани, но на екипните хронометри во склоп на повеќеетапните друмски трки (како [[Тур де Франс]]) највисоко пласираната екипа обично започнува подоцна. Тие што започнуваат подоцна имаат предност во дознавањето на времињата кои се потребни за победа (и исто така ова го прави настанот поинтересен за гледачите).
 
За разлика од индивидуалнитепоединечните хронометри, каде на натпреварувачите не им е дозволено употреба на заветрина, еден зад друг, на екипните хронометари, возачите во секоја екипа ова го користат како нивна тактика, секој член да биде на чело, додека колегите „седат“ позади. По нивниот ред, водечкиот возач ќе преземе, дозволувајќи на следниот возач да го преземе водството, додека водачот оди позади во екипата.
 
== Тактики и формација ==