Етапна трка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: индивидуал → поединеч
с (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1318941 (translate me))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: индивидуал → поединеч)
Во [[спорт]]от, '''етапата''' е единица од трка, која е поделена на неколку дена поради должината на растојание кое треба да се покрие, како во повеќедневните настани. Обично, таквата трка се состои од „вообичаени“ етапи, но понекогаш етапите се одржуваат како [[индивидуаленпоединечен хронометар]] или [[екипен хронометар]]. Долгите трки како [[Тур де Франс]] или [[Џиро д’Италија]] се познати по нивните етапи во секој ден, додека едриличарската трка ''VELUX 5 Oceans Race'' е поделена обично на четири етапи во траење од неколку недели на секоја етапа, каде натпреварувачите се тркаат ден и ноќ. Во велосипедизмот и другите настани, трка со етапи е позната како '''етапна трка'''.
 
== Велосипедска етапна трка ==