Друмски велосипедизам: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Индивидуал → Поединеч, индивидуал → поединеч
с (→‎top: Исправка на име, replaced: Сан Ремо → Санремо using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Индивидуал → Поединеч, индивидуал → поединеч)
[[Податотека:Henninger Turm-2005-Finale-Runde2-Spitzengruppe.jpg|мини|Велосипедисти на Трката околу Франкфурт 2005 во Германија]]
 
'''Друмски велосипедизам''' — [[Велосипедизам|велосипедски]] [[спорт]] кој се одржува на поплочени патишта. Терминот „друмски велосипедизам“ обично се применува за настани каде настапуваат возачи кои стартуваат истовремено и каде победник е оној, кој прв ја минува линијата на крајот на патеката ([[ИндивидуаленПоединечен хронометар|индивидуалнитепоединечните]] и [[Екипен хронометар|екипните хронометри]] се друга форма на велосипедско тркање на патиштата).
 
Историски, земји со најдолга традиција во овој спорт и со најмногу натпреварувачи биле [[Белгија]], [[Колумбија]], [[Данска]], [[Франција]], [[Германија]], [[Италија]], [[Луксембург]], [[Холандија]], [[Шпанија]] и [[Швајцарија]]. Меѓутоа, на спортот му се зголемува популарноста и во земји како што [[Австралија]], [[Венецуела]], [[Русија]], [[Словачка]], [[Јужна Африка]], [[Нов Зеланд]], [[Норвешка]], [[Велика Британија]], [[Ирска]], [[Полска]] и [[САД]].