Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Симболиката на Амазономахијата: Правописна исправка, replaced: Ахеменидската Империја → Ахеменидското Царство
с (→‎Симболиката на Амазономахијата: Правописна исправка, replaced: Ахеменидска Империја → Ахеменидско Царство)
с (→‎Симболиката на Амазономахијата: Правописна исправка, replaced: Ахеменидската Империја → Ахеменидското Царство)
Според Џосин Блок, Амазономахијата обезбедува два различни контексти во дефинирањето на грчкиот херој. Или Амазонките се една од катастрофите од кои херојот се отарасува после неговата победа над чудовиште; или тие се израз на основниот [[Атис]]ки мотив, во кој главниот јунак ја избегнува човековата сексуалност во бракот и репродукцијата.
 
Во 5-от век, [[Ахеменидско Царство|АхеменидскатаАхеменидското ИмперијаЦарство]] од [[Персија]] започна серија на инвазии против [[Стара Грција]]. Поради ова, некои научници веруваат дека на повеќето ументички грчки дела од 5-от век, Персијците биле прикажани алегориски, преку фигури на [[кентаури]] и [[Амазонки]].
 
== Примери ==