Битка кај Хазир: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Праведниот калифат → Праведниот Калифат (2)
с (Правописна исправка, replaced: Праведен калифат → Праведен Калифат (3))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Праведниот калифат → Праведниот Калифат (2))
}}
{{Campaignbox Arab–Byzantine Wars}}
'''Битката кај Хазир''' се одвила во [[јуни]] [[637]] година помеѓу силите на [[Византија]] и [[Праведен Калифат|Праведниот калифатКалифат]] на територијата на денешна [[Сирија]]. Битката е дел од [[Византиско-арапски војни|Византиско-арапските војни]] и [[Муслиманско освојување на Сирија|Муслиманското освојување на Сирија]], а завршила со победа на [[Праведен Калифат|Праведниот калифатКалифат]].
 
== Позадина==