Битка кај Хазир: Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: Праведен калифат → Праведен Калифат (3)
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Праведен калифат → Праведен Калифат (3))
|place=[[Сирија]]
|result=муслиманска победа
|combatant1=[[Праведен калифатКалифат]]
|combatant2=[[Византија]]
|commander1=[[Халид ибн ал-Валид]]
}}
{{Campaignbox Arab–Byzantine Wars}}
'''Битката кај Хазир''' се одвила во [[јуни]] [[637]] година помеѓу силите на [[Византија]] и [[Праведен калифатКалифат|Праведниот калифат]] на територијата на денешна [[Сирија]]. Битката е дел од [[Византиско-арапски војни|Византиско-арапските војни]] и [[Муслиманско освојување на Сирија|Муслиманското освојување на Сирија]], а завршила со победа на [[Праведен калифатКалифат|Праведниот калифат]].
 
== Позадина==
[[Категорија:Битки на Византија]]
[[Категорија:Битки на Калид ибн Валид]]
[[Категорија:Битки во Византиско-арапските војни]]
[[Категорија:Муслиманско освојување на Левант]]