Муслимански освојувања: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Праведен калифат → Праведен Калифат (2)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Сасанидско царство → Сасанидско Царство)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Праведен калифат → Праведен Калифат (2))
[[Податотека:Map of expansion of Caliphate.svg|350п|мини|десно|За време на калифите {{legend|#a1584e|Експанзија во времето на [[Мухамед]], 622–632/A.H. 1-11}} {{legend|#ef9070|Експанзија во времето на [[Праведен калифатКалифат|Праведниот калифат]], 632–661/A.H. 11-40}} {{legend|#fad07d|Експанзија во времето на [[Омејади]]те, 661–750/A.H. 40-129}}]]
 
'''Муслиманските освојувања''' ([[632]]-[[732]]; [[арапски]]: فتح, Фатах, отворање,), исто така познати и како исламски освојувања или арапски освојувања,<ref>Martin Sicker (2000), ''The Islamic World in Ascendancy: From the Arab Conquests to the Siege of ''Vienna'', 'Praeger.</ref> започнале веднаш по смртта на исламскиот пророк [[Мухамед]]. Во текот на својот живот, [[Мухамед]] успеал да воспостави нова политичка унифицирана политика на [[Арапски полуостров|Арапскиот полуостров]]. Во времето на [[Праведен калифатКалифат|Праведниот калифат]] и [[Омејади]]те, муслиманската власт доживеала најголема експанзија на териториите на [[Азија]], [[Африка]] и дел од [[Европа]]. Големата муслиманска империја во своите најдобри времиња се простирала на териториите на [[Северозападна Индија]], [[Средна Азија]], [[Блиски исток|Блискиот Исток]], [[Северна Африка]], [[Јужна Италија]], како и на [[Пиринејски полуостров|Пиринејскиот Полуостров]]. Муслиманските освојувања довеле до пропаѓање на [[Сасанидско Царство|Сасанидското царство]] и до големи територијални загуби на [[Византија]].
 
== Византиско-арапски војни ==