Разлика помеѓу преработките на „Ираклиј II“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Сасанидско царство → Сасанидско Царство
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Сасанидско царство → Сасанидско Царство)
Тој бил крстен и официјално владеел како флавиј Конатантин Ираклиј, нов о историските извори и византиските пишани текстови се користи името Ираклиј.
 
Ираклиј најверојатно се родил во [[Лазика]] каде неговиот татко бил во поход против [[Хозрој II]] од [[Сасанидско царствоЦарство|Сасанидското царство]]. Тој најверојатно бил четвртиот син на Мартина и Ираклиј, но првиот кој бил без физички деформитет и бил способен да владее.
 
Кон крајот на владеењето на Ираклиј тој преку влијанието на својата мајка се стекнал со титулата [[Август (титула)|Аввгуст]] на 4 јули, 638 година, и по смртта на неговиот татко тој бил прогласен за совладетел заедно со неговиот постар полубрат [[Константин III Ираклиј|Константин III]].