Разлика помеѓу преработките на „18 мај (настани)“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: локалното население → месното население
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локалното население → месното население)
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1925]] 
|Извршен е масакр во [[Масакрот кај Дабница|пиринското село Дабница]] врз локалнотомесното население од страна на месните чети на ВМРО на [[Ванчо Михајлов]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1954]]