Разлика помеѓу преработките на „Очилна мечка“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Заштита: Јазична исправка, replaced: локалното население → месното население
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB)
с (→‎Заштита: Јазична исправка, replaced: локалното население → месното население)
== Заштита ==
[[Податотека:Brillenbär (Tremarctos ornatus)3.jpg|thumb|240px|right]]
Денес остануваат околу 2000 индивидуи. Андските мечки се ранлив вид поради бројни причини. Тие се ловени од локалнотомесното население поради верувањето дека го напаѓаат добитокот, и покрај фактот дека овие мечки јадат месо во многу мали колочини. Ловени се и поради нивното месо (посебно ценето во северно [[Перу]]), крзното и [[жолчниот меур]] кој е доста ценет во ориенталната медицина и достигнува висока цена на пазарот. Опасност се јавува и поради намалувањето на површините на нивното природно живеалиште и уништувањето на дождовните шуми.
 
== Наводи ==