1830-ти: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Настани: Правописна исправка, replaced: Османското → Османлиското
с (→‎Настани: Правописна исправка, replaced: Османското → Османлиското)
 
* [[1830]] — [[Белгија]] прогласила независност од [[Холандија]].
* [[1830]] — [[Велика Колумбија|Република Гран Колумбија]] се распаднала на [[Колумбија]] (со денешна [[Панама]]), [[Еквадор]] и [[Венецуела]].
* [[1830]] — [[Србија]] со [[Хатишериф од 1830|хатишериф]] добила статус на [[Кнежевство Србија|вазално кнежевство]] во [[Османлиско Царство|ОсманскотоОсманлиското Царство]].
* [[1831]] — [[Франција]] го окупирала [[Алжир]].
* [[1833]] — со [[Акт за укинување на ропството|актот за укинување на ропството]] било забрането ропството во [[Британска Империја|Британската Империја]].