Шетландски Острови: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (3)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (3))
|image_coat = Coat of arms of Shetland.jpg
|SizeRank = XII
|Size = 1.468 км²<sup>2</sup>
|AdminHQ = [[Лервик]]
|ISO = GB-ZET
|MSPs = [[Тевиш Скот]]
}}
'''Шетландски Острови''' или '''Шетланд''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Shetland'', [[Шкотски гелски јазик|гелски]]: ''Sealtainn'', [[фарски јазик|фарски]]: ''Hetland'') е архипелаг североисточно од брегот на [[Шкотска]]. Островите се наоѓаат североисточно од [[Оркниските Острови]] и околу 280 километри југоисточно од [[Фарски Острови|Фарските Острови]], со кои ја чинат границата помеѓу [[Северно Море]] на исток и [[Атлантски Океан]] на запад. Вкупната површина на островите е 1.466 км²<sup>2</sup>, а живеат околу 22.000 жители. Најголемиот остров зафаќа површина од 967 км²<sup>2</sup>.
{{никулец}}
 
 
{{Управни области во Шкотска}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Шетланд| ]]
[[Категорија:Грофовии во Шкотска]]