Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Додадени 5 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с (додадена Категорија:Фарс користејќи го HotCat)
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
}}
 
'''Фарс''' ({{lang-fa|استان فارس}} ''{{transl|fa|Ostān-e Fārs}}'') е [[покраини во Иран|покраина во Иран]]. Се наоѓа во јужниот дел на земјата и главен град е [[Шираз]]. Има површина од 122.400 км²<sup>2</sup>. Во [[1996]], покраината имала 3,8 милиони жители, од кои 56,7% урбано, 41,0% рурално и 1,4% номадско население.
 
 
== Етмологија ==
Податотека:Bas relief nagsh-e-rostam couronnement.jpg|Релјеф во карпа
|Пејсаж од Фарс
Податотека:persepolis_recreated.jpg|[[Персеполис]] во [[Фарс]], [[Иран]]
</gallery>
</center>
{{ризница|Fars Province|Фарс}}
* [http://www.farsprovince.com/ Портал на управата на Фарс]
 
 
{{Покраини во Иран}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Покраини во Иран]]
[[Категорија:Фарс| ]]