Унгуџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
с (fixing dead links)
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
== Географија ==
Унгуџа е ридест остров, со должина од 85 км (север-југ) и максимална ширина од 30 км (исток-запад). Зафаќа вкупна површина од 2.600 км²<sup>2</sup>. Сместен е во јужната половина на Занзибарскиот Архипелаг во [[Индискиот Океан]], околу 59 км јужно од вториот остров по големина во архипелагот - [[Пемба]]. Унгуџа и танзаниското копно ги двои Занзибарскиот Теснец.
 
Островот е опкружен со разни помали острови, од кои само [[Тумбату]] и [[Узи (остров)|Узи]] се населени. Други забележливи острови се Баве, Чапвани, Чангу, Чумбе, Кизинго, Квале, Латам, Маутани, Миви, Мнемба, Мвана ва Мвана, Нианембе, Попо, Пунгуме и Уканга.
 
{{Coord|6.140555|S|39.336548|E|source:frwiki_region:TZ_scale:300000_type:isle|format=dms|display=title}}
 
 
{{Танзанија во теми}}