Разлика помеѓу преработките на „Средоземно Море“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г.)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
}}
'''Средоземно Море''' — дел од [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]] и е речиси целосно затворено со копно, на север со [[Европа]], на југ со [[Африка]] и на исток со [[Азија]]. Покрива површина од приближно 2,5 милиони км<sup>2</sup>.
Средоземното Море или Медитеранот е внатрешно или средоземно море на Атлантскиот Океан. Сместено е помеѓу Европа, Африка и Азија. Зафаќа површина од 2 972 500 км²<sup>2</sup>. На запад, преку Гибралтарскиот Проток се поврзува со Атлантскиот Океан, на југоисток преку Суецкиот Канал се поврзува со Црвеното Море и со Индискиот Океан. Средозменото Море, со во основа по линијата со Апенинскиот Полуостров и Сицилија се дели на западен и источен базен.
 
Во западниот базен се наоѓаат рабните мориња Лигурско и Тиренско Море, а во источниот Јадранското, Јонското, Егејското, Мраморното и Црното Море преку протоците Дарданели и Босфор.